Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Patron

Patron

            Jerzy Kukuczka urodził się 24 marca 1948 roku w Katowicach w rodzinie górali istebniańskich. Był szczęśliwym mężem i ojcem: żona Cecylia i dwaj synowie – Maciek i Wojtek. Pracował w górnictwie jako technik elektryk. Od najmłodszych lat przemierzał szlaki turystyczne Beskidów. Wspinaczkę rozpoczął mając 17 lat i od tego czasu połowę swojego życia spędził w górach. Najpierw były to skałki i jaskinie Jury Krakowsko – Częstochowskiej, a potem jaskinie i szczyty Tatr. Dzięki wspaniałym przejściom tatrzańskim szybko awansował do elity polskich wspinaczy. Następnie przyszły sukcesy w Dolomitach, Alpach i górach Alaski,  Alpach Nowozelandzkich, Hindukuszu i Himalajach. Wszystkie jego wyprawy charakteryzowały się doskonałym przygotowaniem i perfekcyjną organizacją.

            Od 1979 roku całą swoją pasję poświęcił Himalajom i szybko dołączył do światowej czołówki himalaistów. W ciągu 8 lat zdobył Koronę Himalajów – 14 najwyższych szczytów Ziemi. Wyznaczył nowe drogi, dokonał pierwszych zimowych wejść a także samotnie zdobył jeden z ośmiotysięczników. Sportowe osiągnięcia w Himalajach i Karakorum pozwalają uznać Jerzego Kukuczkę za najwybitniejszego himalaistę lat osiemdziesiątych.

            W 1988 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyznał mu Srebrny Medal Orderu Olimpijskiego, a Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek z jego podobizną i wizerunkiem olimpijskiego odznaczenia.

            Zginął 24 października 1989 roku podczas próby zdobycia południowej ściany Lhotse.

 

Fenomen J. Kukuczki polegał na łatwości aklimatyzowania się i umiejętności przetrwania w ekstremalnych warunkach wysokogórskich. Był postrzegany jako człowiek o sile charakteru, otwartości, uczciwości i skromności. Całe życie poświęcił realizowaniu marzeń o zdobywaniu  tego, co nieosiągalne, pokonywaniu tego, co niemożliwe.

Data dodania: 2022-11-08 09:53:35
Data edycji: 2023-11-29 13:15:43
Ilość wyświetleń: 840

ZSP2 To zespół z dobrym klimatem

Eugeniusz Kwiatkowski

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej