54-130 Wrocław
ul. E. Horbaczewskiego 61

Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!
Rozpoczyna siÄ™ nowy rok szkolny 2023/2024. Wchodzimy weÅ„ z optymizmem i nadziejÄ…, acz zapewne bÄ™dzie jak zwykle trudny i jak zawsze pracowity. WyzwaÅ„, zadaÅ„ i obowiÄ…zków z pewnoÅ›ciÄ… nie zabraknie. To dobrze, bowiem przeszkody sÄ… po to, aby je pokonywać, a trudnoÅ›ci, żeby hartowaÅ‚y. Jak mawiali starożytni Rzymianie - per aspera ad astra! Powiada siÄ™ - i sÅ‚usznie - że w szkole (czy szerzej w oÅ›wiacie) staÅ‚e sÄ… tylko zmiany, nowy rok szkolny też je przynosi. SpieszÄ™ przeto z informacjÄ… o najważniejszych nowoÅ›ciach w edukacji:
SzkoÅ‚a jest wyjÄ…tkowym miejscem spotkania, ksztaÅ‚cenia, wychowania, wzrastania. Jest wspólnotÄ…, dobrem wspólnym, które od każdego jej uczestnika zależy. DziÄ™kujÄ…c za wszystkie dotychczasowe dziaÅ‚ania na rzecz edukacji bardzo proszÄ™ o rzetelnÄ… pracÄ™ i zaangażowanie, empatiÄ™ i solidarność. ProszÄ™ o zgodÄ™, która - jeÅ›li powszechna i szczera - naprawdÄ™ buduje. W bezprecedensowo trudnych czasach, po 3 latach pandemii koronawirusa i w drugim roku barbarzyÅ„skiej agresji Rosji na UkrainÄ™, w dobie napięć i podziaÅ‚ów spoÅ‚ecznych, jest ona wyjÄ…tkowo potrzebna. Problemy i konflikty warto rozwiÄ…zywać w spoÅ‚ecznoÅ›ciach szkolnych, w spokoju i dialogu. Nie ma wszak sprawy, której nie daÅ‚oby siÄ™ zaÅ‚atwić w merytorycznej dyskusji i poważnej rozmowie.
GorÄ…co polecam PaÅ„stwu poruszajÄ…cy film „Raport Pileckiego”, który wszedÅ‚
na ekrany 1 września br.. Opowiada on o losach rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, postaci niezwykłej, prawdziwego herosa. Rtm. W. Pilecki walczył
z Sowietami w 1920 r., braÅ‚ udziaÅ‚ w wojnie obronnej Polski w 1939 r. oraz w Powstaniu Warszawskim w 1944 r., prawie 3 lata spÄ™dziÅ‚ w niemieckim obozie zagÅ‚ady w Auschwitz organizujÄ…c tam siatkÄ™ konspiracyjnÄ…, sporzÄ…dziÅ‚ wstrzÄ…sajÄ…cy raport opisujÄ…cy los więźniów i funkcjonowanie obozu. Po wojnie zaangażowaÅ‚ siÄ™ w antykomunistycznÄ… dziaÅ‚alność, po wyjÄ…tkowo brutalnym Å›ledztwie zostaÅ‚ zamordowany w ubeckim wiÄ™zieniu przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie w Warszawie w dniu 25 maja 1948 r. Miejsce pochówku ciaÅ‚a tego czystej próby bohatera do dziÅ› pozostaje nieznane. „Raport Pileckiego” powinien obejrzeć każdy Polak, szczególnie mÅ‚ode pokolenie. Dlatego bardzo proszÄ™ o zorganizowanie szkolnych wyjść do kina oraz zabranie swoich pociech na seans. Z uwagi na drastyczność scen rekomendujÄ™ udziaÅ‚ uczniów klas starszych szkóÅ‚ ponadpodstawowych. WyjÅ›cie do kina powinno zostać poprzedzone lekcjÄ… historii, tak, aby uczniowie zrozumieli prezentowane treÅ›ci.
W nowym roku szkolnym życzÄ™ PaÅ„stwu, PaÅ„stwa uczniom, wychowankom i pociechom zdrowia, realizacji planów, speÅ‚nienia marzeÅ„, wielu sukcesów, optymizmu i uÅ›miechu. Niech siÄ™ dobrze dzieje w PaÅ„stwa domach, szkoÅ‚ach, przedszkolach i placówkach! Niech to bÄ™dzie dobry rok dla caÅ‚ej naszej dolnoÅ›lÄ…skiej oÅ›wiatowej rodziny!
Z wyrazami szacunku
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
ZSP2 To zespóÅ‚ z dobrym klimatem
54-130 Wrocław
ul. E. Horbaczewskiego 61